Bitcoin, ETH Satan Kurumsal Yatırımcılar Bu 4 Coini Alıyor!

CoinShares’in en son haftalık fon akışı raporuna göre, kurumsal yatırımcılar pozitif fiyat hareketlerine rağmen talep eksikliği yaşıyor. Art arda 6.haftalık fon akışı da olumsuz notla kapandı. Bitcoin ve ETH’den çıkan kurumsal fon, genel olarak bu 4 altcoin’e geçme eğilimindeydi.

Bitcoin (BTC) olumsuz duyguları sürdürüyor

Kripto para yatırım ürünleri, arka arkaya 6. haftada toplam 95 milyon dolarlık çıkış gördü ve 5 haftalık toplam, yönetilen toplam varlıkların (AuM) %1,2’sini temsil eden 406 milyon dolar oldu. AuM geçen haftaya göre %26 arttı ve 33 milyar dolar ile Three Arrows Capital’in Haziran 2022’deki çöküşünden bu yana gördüğü en yüksek seviye. Yatırım ürünlerindeki işlem hacimleri, 2,6 milyar dolar ile ortalamanın iki katına çıktı.

Daha geniş piyasanın tam tersine Bitcoin, yatırım ürünlerinde geçen hafta toplam 113 milyon dolar ve son 6 haftadaki toplam 424 milyon dolar tutarında çıkışlar görerek olumsuz duyguların odak noktası olmaya devam ediyor. Çıkışlara rağmen, toplam AuM hafta boyunca %32 arttı. Tersine, geçen hafta 35 milyon dolar rekor seviyeye ulaşan Short- Bitcoin girişlerine rağmen, AuM aynı dönemde %13 düştü. Bu duygunun kripto piyasasının geri kalanına göre aykırı olduğu açıktı, ancak kısmen bu bankacılık krizi sırasında likidite ihtiyacından kaynaklanıyor olabilir, benzer bir durum Mart 2020’de COVID paniği ilk kez vurduğunda görüldü.

BTC ve ETH eden kaçan kurumsal fon bu 4 altcoin’e yöneldi

CoinShares’in raporuna göre, Ethereum (geçen hafta 13 milyon dolarlık çıkış) dışında, yalnızca geçen hafta 1,3 milyon dolara ulaşan girişleri görerek trendi tersine çevirdi. Bu olumlu duygu, daha büyük kripto varlıklarındaki çıkışın likidite ihtiyacından kaynaklandığı fikrine daha fazla güven veriyor. Verilere göre bu ortamda pozitif not akışı kaydeden 4 altcoin şu şekilde:

  1. XRP (XRP): 0.4 milyon dolar
  2. Litecoin (LTC): 0.2 milyon dolar
  3. Solana (SOL): 0.2 milyon dolar
  4. Polygon (MATIC): 0.2 milyon dolar

Yüksek fon kaybına rağmen, uzmanlar Bitcoin (BTC)’in kısa vadede ATH yapmasını beliyor

Paradigm girişimlerinin kurucu ortağı Matt Huang, Bitcoin’in genel sağlığını etkileyen balon aşamalarından geçtiğine inanıyor. Huang, kısa vadeli yatırımcılar tarafından tetiklenen bu balonların uzun vadede Bitcoin’e yardımcı olabileceği görüşünde. Bunun nedeni, piyasanın bir balona her tanık olduğunda, Bitcoin’in benimsenmesinin artması ve kripto para biriminin daha fazla kabul görmesidir.

Kriptokoin.com olarak Coinbase’in eski CTO’su Balaji S. Srinivasan’in 7 haneli fiyat tahminlerine bu yazıda yer verdik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir