Borsalar üzerinde Lehman’ın hayaleti dolaşıyor

Investing.com – Uluslararası bankacılık sektöründe bulaşma etkisine neden olan SVB Financial Group’un (NASDAQ:SIVB) çöküşünün ardından Avrupa piyasaları –Ibex 35, CAC 40, DAX…- bugün kayıp yaşıyor.

IG analisti Sergio Avila, “ABD bankacılık sektöründeki kargaşa, düzenleyicileri müdahaleye sevk etti ve Fed’in finansal sisteme yönelik daha fazla riskten kaçınmak için politikayı sıkılaştırma konusunda daha az agresif bir yaklaşım benimseyebileceği spekülasyonlarına yol açtı.” diyor.

“ABD’li yetkililer ABD’deki bankacılık sisteminin imdadına yetişerek, batan SVB ve Signature bankalarındaki tüm mevduat sahiplerini karşılamak için devreye girerken, bankalara mevduat sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamak için likiditeye erişmelerine olanak tanıyacak yeni bir program (BTFP) sağladı. Bu durum şimdi Fed’in bir sonraki toplantısında ve sonraki politika kararlarında ne yapacağı sorusunu gündeme getirdi.” diye ekliyor.

Avila’ya göre, “Bir görüş, Jerome Powell’ın sadece bir hafta önce 50 baz puanlık bir artırım ihtimalini gündeme getirmesinin ardından bu ihtimalin artık masadan kalktığı yönünde. Diğerleri ise, yüksek faiz oranlarının bankalar için yarattığı sorunların artık yeni kredi programına dahil edildiği göz önüne alındığında, bunun aslında daha fazla faiz artışına izin verdiğini savunabilir.”

Bankinter ‘e (BME:BKT) göre ise, “Bu bir ‘kurtarma’ değil, özel bir çözüm. Ancak Fed, mevduat sahiplerinin fonlarını (yasal olarak garanti edilen miktarın üzerinde olanlar da dahil olmak üzere) elden çıkarmaları için acil likidite sağladı ve bu fonların başka bir bankaya satılmasını ayarladı.”

Link Securities, “SVB ABD’nin en büyük 16. bankasıydı – 2008’den bu yana batan en büyük banka – ve Forbes dergisi bankayı 2022 yılında ülkenin en iyilerinden biri ilan etmişti. Bu durum, bir kurumun mevduat sahiplerinin kuruma olan güvenini kaybetmesi halinde, bu vakada ve bundan önceki pek çok vakada da görüldüğü üzere, kurumun gücü ve sermayesinin çok az önem taşıdığını vurguluyor.” ifadelerini kullandı.

Öyle bir kaos yaşandı ki, bazı uzmanlar SVB’nin iflasını 2008’de Lehman Brothers’ın iflasına benzetmeye başladı bile. Ünlü ekonomist Paul Krugman ise, Silicon Valley Bank’in çöküşünün finans sektörü için yarattığı tehdidin çok büyük olmadığı görüşünde.

Krugman, Twitter’da paylaştığı bir mesajda (NYSE:TWTR) SVB’nin başarısızlığının neden “bir bütün olarak bankacılık sistemi için bir haberci” ya da 2007/08 küresel mali krizini tetikleyen Lehman çöküşünün bir tekrarı olmadığını savundu.

Krugman diğer bankalara bulaşma ihtimalinin fazla olduğunu düşünmüyor.

Nobel ödüllü ekonomist, SVB’nin çöküşünün daha geniş girişim sermayesi ekosistemi üzerindeki etkileri konusunda endişeli olduğunu söyledi. “Ancak, bunların ünlü son sözler olmadığını umarak, bu daha çok oldukça dar bir sektörel kriz gibi görünüyor.”

Haber: Laura Sánchez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir