Bulgaristan seçimlerine geri sayım! HÖH liderinden ‘Sandığa gidin’ çağrısı

Avrupa Birliği üyesi Bulgaristan, son iki yıldaki 5’inci seçimlere geri sayıyor. 2 Nisan Pazar günü yapılacak seçimlere dair Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Hak ve Özgürlükler Partisi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı, Türkiye’deki 300 bin seçmeni sandığa gitmeye çağırdı. Halihazırda Bulgaristan’ın en büyük üçüncü partisi olan HÖH’ün hedefi, 40 vekil sayısını aşabilmek. Son seçimde 36 koltuk elde eden HÖH’ün lideri, “Eğer 40 sayısını aşarsak iki partili bir koalisyonda yer alabiliriz” dedi.

KOALİSYON HESAPLARI

Hükümet kurmak için 240 sandalyeli parlamentoda 121 sayısını bulmak gereken ülkede son seçimler ancak 3 partili koalisyona imkân tanıyordu. En büyük iki parti, GERB ve PP-DB (Değişime Devam-Demokratik Bulgaristan) ittifakının yan yana gelmesinin güç olduğunu anlatan Karadayı, bunun kendilerine iktidara ortak olma şansı verdiğini söyledi. Anketlerde iki partinin de 80 vekil sayısına yaklaştığını kaydeden Karadayı, kendilerinin kırmızı çizgileri olmadığını, her iki partiyle de ortaklık yapabileceklerini söyledi. Karadayı, “40’ı geçersek bir ortakla 121 sayısını bulabiliriz” diye konuştu.

AB’DEN BEKLENEN KAYNAK

Ekonomik zorluklardan ötürü son 10 yılda 800 bin kişinin Bulgaristan’dan göç ettiğini anlatan Karadayı, bunun nüfusu 7 milyondan az olan ülke için önemine değindi. “Avrupa Birliği’nde 60 milyar leva (628 milyar TL) Bulgaristan’a teslim edilmeyi bekliyor. Hükümet kurulamadığı ve gerekli programlar yazılamadığı için bu para gelmiyor” diyen HÖH lideri, söz konusu kaynağın COVID sonrası destekleri ve diğer AB programları kapsamındaki ödemeler olduğunu belirtti. Hükümet ortağı olmaları halinde bu kaynağın en fazla bir buçuk yıl içinde ülkeye gelmesi için Brüksel’le yakın çalışacaklarını ifade etti.

PUSULA NUMARASI 13

Üyelerinin çoğu Türklerden oluşan HÖH, pusulada 13 numarada yer alacak. Türkiye çapında 165 sandık kurulacak. Bulgaristan’da katılımın yüzde 40’larda kalmasını beklediklerini anlatan Mustafa Karadayı, Türkiye’de her 3 seçmenden en az birinin sandığa gitmesini istedi, “2021’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 100 bin katılım vardı. Hedefimiz yine bunu yakalamak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir