Ukrayna, savaş alanında hedeflerine ulaşırsa Kırım meselesini konuşmaya hazır

Investing.com – Çarşamba günü Financial Times’ın, üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre Ukrayna, bu yıl içinde planladıkları karşı saldırının başarılı olması halinde Rusya ile ilhak ettiği Kırım’ın geleceği hakkında konuşmaya hazır.

FT’nin Andriy Sybiha‘dan aktardığına göre yetkili, “Eğer savaş alanında stratejik hedeflerimize ulaşmayı başarırsak Kırım’la idari sınıra geldiğimizde, bu konuyu görüşmek üzere diplomatik bir sayfa açmaya hazırız.” dedi.

Bu yorumlar, Ukrayna hükümetinin politikasında aylardır yaşanan ilk net değişimi temsil ediyor ve ülkenin kaybettiği tüm toprakları silah zoruyla geri alamayacağının kabul edildiğine işaret ediyor. Sybiha, “Bu, (Kırım’ın) ordumuz tarafından kurtarılması yolunu dışladığımız anlamına gelmiyor.” diye ekledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’nın geçen yıl Ukrayna’nın doğusundaki dört bölgeyi resmen ilhak etmesinin ardından Rus hükümetiyle temasların çoğunu kesmişti.

O dönemde Vladimir Putin, başkan olarak kaldığı sürece Rusya ile barış görüşmelerinin mümkün olmayacağını söylemişti. Putin’in o zamandan bu yana BM destekli Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından savaş suçu işlemekle itham edilmesi, barış görüşmelerinin görünümünü daha da karmaşık hale getirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bu hafta başında yaptığı açıklamada ülke güçleri, geçen yazdan beri ciddi bir ilerleme kaydedememiş olsa da şu anda barış görüşmeleri için gerçekçi bir şans görmediğini söyledi.

Rusya’nın ekonomisi de işgalin ardından uygulanan Batı yaptırımlarının baskısı altında hızla yavaşlamaya başladı. Ruble Cuma günü Moskova’da dolar karşısında son 12 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Sybiha’nın yorumları, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen‘in, Çin’in Ukrayna’daki savaşı sona erdirmeye yönelik son önerileri de dahil olmak üzere geniş bir yelpazede görüşmeler yapmak üzere Pekin’de bulundukları bir günde geldi.

Çin’in önerileri, başlangıçta Ukrayna’nın Batılı müttefikleri tarafından Rusya’nın fetihlerini etkin bir şekilde sürdürmesine izin verdiği gerekçesiyle reddedilmişti. Ancak Kiev, Pekin’le bir iletişim kanalı açmayı umarak daha temkinli davranmıştı.

Geçen ay Moskova’da üç gün geçiren Devlet Başkanı Xi Jinping‘in Zelenski ile konuşmaktan kaçınmasıyla, bu kanal daha açılmadı.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir