Yaşlandıkça kulaklarımız niçin daha büyük görünüyor?

Yaşlanmak yer çekimiyle yapılan bir savaştır ve yer çekimi her zaman kazanır. Vücudun pek çok kısmı her geçen yıl daha da sarkık hale gelirken, zamanla daha da büyüyen bir kısım var : kulaklarımız. Size aslında büyümediklerini, sadece kendilerinin “uzadığını” söylesek kendinizi daha iyi hisseder misiniz? Evet, biz öyle düşünmedik.
Bu az çok evrensel insan olgusunun bilimsel nedenlerini araştırdık. Dr. Nina Shapiro, Los Angeles Westside Head and Neck’te pediatrik kulak, burun ve boğaz uzmanı ve UCLA’da emekli profesördür. Bunu şu şekilde açıklıyor: “Yanaklar ve çene gibi diğer yüz dokuları gibi kulak yapıları da esneme eğilimi gösteriyor.”
Shapiro, “Aslında değişen şey yumuşak doku, yani dış kulağın veya kulak kepçesinin kıkırdağı ve lobül veya kulak memesidir” diyor. “Yaşlanma, cilde ve kıkırdağa bütünlük kazandıran ve bu dokuların gerilmesine yol açan kolajen seviyemizi azaltır. Kulak zarı, kulak kemikleri ve iç kulak yapıları da dahil olmak üzere kulağın işlevsel kısımları etkilenmez.”

Genetik, durumu daha da kötüleştirebilir
Shapiro, bunun farklı insanlar için nasıl sonuçlanabileceğine dair birkaç teori sundu. “Yüz kasları ve cildi daha gevşek olanların kulak kıkırdaklarının ve kulak memelerinin uzama eğilimi daha fazla olabilir” dedi.

Hatta aniden aynaya baktığınızda büyükbabanızı görmenizin bir nedeni bile olabilir; özellikle de kulak çevresini. Shapiro, “Kulak boyutu ve çevresi ailelerde değişme eğilimindedir, bu nedenle büyük kulaklar için gerçek bir ‘gen’ olmasa da muhtemelen kulak şekli ve boyutunun bir aile üyesinden diğerine benzer olduğunu göreceksiniz” dedi.

Başka bir suçlu da, mücevherleriniz olabilir

Shapiro, “Birden fazla piercingi olan veya daha ağır küpeler takan kişiler yaşlandıkça daha uzun ve daha esnek kulak memeleri geliştirebilir” dedi. “Küpe takıyorsanız ağır olanları değiştirmeye dikkat edin ve küpelerle uyumamaya çalışın.”

Rahat ol, bu normal
Birçok kültürde büyük kulaklar uzun ömürlülüğün ve hatta refahın göstergesi olarak kabul edilir.
Bazı bilim insanları, büyük kulakların gerçekten de insanların ne kadar uzun yaşadığında bir rol oynayıp oynamadığını araştırdı ancak sonuçsuz kaldı. (1995’te yapılan ” Yaşlı Erkeklerin Neden Büyük Kulakları Var ?” başlıklı bir araştırma kadınları kapsamadı, ancak dokuların uzaması olgusu herkeste hemen hemen eşit şekilde meydana geliyor.)
Şu ana kadar bu kulaklar yaşanmış yılların bir işareti daha gibi görünüyor; ne kadar süre hayatta kalacağınızın ya da size ne kadar paranın aktığının bir göstergesi değil.
Pediatrik kulak, burun ve boğaz uzmanı Dr. Nina Shapiro, “Yaşlanma, cilde ve kıkırdağa bütünlük veren ve bu dokuların gerilmesine yol açan kolajen seviyemizi azaltır” dedi.

Shapiro, genel sağlıkla bağlantılı olabilecek bir kulak düzensizliğine dikkat çekti.
“Kulaklardan sağlık göstergesi olarak gördüğümüz tek faktör, kulak memesinde görülebilen bir kıvrımdır” dedi. “Hiçbir şekilde doğrudan bir neden olmasa da, bu kırışıklık daha yüksek kalp hastalığı riskiyle ilişkili olabilir.”
Ama gerçekte nasıl görünüyorum?
Goldwell’in saç stilisti ve ulusal sanatçısı Steven Picciano , erkeklerin ve kadınların bu konuya yaklaşımında küçük bir fark olduğunu fark etti.
“Sandalyenin arkasında çalıştığım uzun yıllar boyunca, erkek müşteriler nadiren kulaklarının boyutuyla ilgili endişelerini dile getirdiler” dedi. “Fakat kadın müşteriler, özellikle yaşlandıkça daha kısa saç giyme baskısıyla biraz daha çekingen olabiliyor.”
“Müşteriler kulaklarının boyutundan endişe duyuyorsa, her zaman ense boyunca sivrilen bir şekil oluşturmaya dikkat ediyorum” dedi. “Kesimin üstte ve yanlarda bir miktar uzunluk ve dolgunluğu koruması önemlidir, bu nedenle uzun bir peri kesimi, bob veya sevişme harika seçeneklerdir.”
Stilistinize bahsetmek isteyebileceğiniz başka bir numara: “Çoğu zaman kulağın hemen üzerindeki ekstra ağırlığı kaldırmak gerekir, böylece saç kafa şekline daha yakın durabilir ve bölgede daha az yoğunluk veya hacim yanılsaması yaratılabilir. diye önerdi Picciano.

Kulaklarınızı sevmeyi öğrenin
Shapiro, büyük kulakların mutlaka olumsuz bir özellik olmadığını belirtiyor. Ve tıpkı geri kalanınız gibi onlar da biraz özen ve ilgiyi hak ediyorlar.
“En önemlisi, kalıcı işitme kaybına yol açabilecek gürültüye maruz kalma söz konusu olduğunda kulakların korunmasıdır” dedi. “Ayrıca, kulaklar sıklıkla güneşe maruz kaldığından, iyileşmeyen herhangi bir kabuklanma veya büyüme veya herhangi bir pigmentli lezyonun, cilt kanserini dışlamak için doktorunuz veya dermatoloğunuz tarafından ele alınması gerekir. Ve lütfen her boyuttaki kulakların güneş kremine ihtiyacı olduğunu unutmayın.
Yaşlanmanın zor olduğunu, kulakların öne çıkmasını falan düşünüyorsanız, alternatifi düşünün ve minnettar olmaya çalışın.
Picciano, “Günün sonunda hayatta değiştiremeyeceğimiz bazı şeyler var” dedi. “Doğrusu, umarım ‘Vay canına, bu büyük kulaklar gerçekten yaşımı gösteriyor’ diyebilecek kadar uzun yaşarım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x