Yeni emeklilik sisteminde detaylar belli oldu: Emeklilik yaşı eşitleniyor

“Konu gündeme geldiğinden bu yana da çokça soru alıyorum. Öncelikle şunu belirteyim, tamamlayıcı emeklilik üzerine çalışmalar devam ediyor ancak bildiğim ve öğrendiğim kadarıyla kafalardaki soru işaretlerine açıklık getireyim” diyen Noyan Doğan’ın yazısı şöyle:

1- TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ İLE NE AMAÇLANIYOR?

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ile çalışanların, emekliliklerinde, ikinci bir emeklilik geliri elde etmeleri için ikinci basamak emeklilik sistemine geçilecek. Böylece çalışanlar emekli olduklarında hem sosyal güvenlik sisteminden hem de tamamlayıcı emeklilik sisteminden emeklilik maaşı alacaklar.

2- İKİNCİ BASAMAK EMEKLİLİK SİSTEMİ NEDİR?

Dünyada üç basamaklı emeklilik sistemleri uygulanıyor. Birinci basamak çalışanların SGK’ya prim ödeyip, gerekli şart ve koşulları yerine getirdiklerinde emekli oldukları devletin sunduğu emeklilik sistemi. İkinci basamak çalışanların her ay maaşlarından kesilen, işverenlerin de belirli oranda katkı yaptığı, çalışan hesabında oluşan birikimlerin fonlarda değerlendirildiği özel emeklilik sistemi. Üçüncü basamak ise kişilerin tamamen kendi tercihleri doğrultusunda birikim yapıp, gelecek için tasarruf ettiği sistem. Türkiye’de birinci basamak emeklilik sistemi ve BES ile üçüncü basamak emeklilik sistemi uygulanıyor. İkinci basamak ise 2017 yılında uygulamaya giren ve çalışanları kapsayan Otomatik Katılım Sistemi ile kısmen uygulanmaya başlandı.

BAĞ-KUR’LUYU KAPSAMAYACAK

3- OTOMATİK KATILIM SİSTEMİ (OKS) İKİNCİ BASAMAK EMEKLİLİK SİSTEMİ DEĞİL Mİ?

Değil; ikinci basamak emeklilik sistemi olabilmesi için işveren katkısı olması ve çalışanların sistemden emeklilik için gerekli şart ve koşulları yerine getirmeden çıkamıyor olması gerekiyor. 2017 yılından bu yana uygulanan OKS’de giriş zorunlu, yani işverenler tüm çalışanları otomatik olarak sisteme dahil etmek zorunda ancak çıkış serbest. Çalışan istediği zaman sistemden çıkabiliyor. Daha da önemlisi sadece çalışanın maaşından yüzde 3 kesinti yapılıyor; işverenin ise hiçbir katkısı bulunmuyor. Çalışandan yapılan kesintiye de devlet yüzde 30 katkı yapıyor.

4- TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ NASIL UYGULANACAK?

Otomatik katılım sistemi tamamlayıcı emeklilik sistemine dönüşecek ve ikinci basamak emeklilik sistemi tam anlamıyla uygulanmaya başlayacak. Çalışanın maaşından yüzde 3 kesilecek, işveren de belirli oranda katkı yapacak, devlet de yüzde 30 katkı yapacak.

5- TAMAMLAYICI EMEKLİLİK TÜM ÇALIŞANLARI MI KAPSAYACAK?

Hayır; 4/A’lı yani işçi statüsünde çalışan ile 4/C, memur statüsünde çalışanları kapsayacak. 4/B statüsünde, Bağ-Kur’luları kapsamayacak.

SİSTEMDEN ÇIKILAMAYACAK

6- İŞVEREN NE KADAR KATKI YAPACAK?

İşveren katkısı henüz net değil ancak yüzde 2 oranında katkı yapması planlanıyor.

7- BUGÜNKÜ GİBİ ÇALIŞAN İSTEDİĞİ GİBİ SİSTEMDEN ÇIKABİLECEK Mİ?

Hayır; tamamlayıcı emeklilikten çıkışlar zorlaştırılacak. Emeklilik için gerekli şart ve koşulları yerine getirenler sistemden çıkabilecek.

8- OTOMATİK KATILIM SİSTEMİ DEVAM EDECEK Mİ?

Hayır; tamamlayıcı emeklilik sistemi başladığında otomatik katılım sistemi artık olmayacak.

KIDEM TAZMİNATI İLE İLGİSİ YOK

9- KIDEM TAZMİNATINI DA KAPSAYACAK MI?

Tamamlayıcı emekliliğin kıdem tazminatı ile hiçbir ilişkisi olmayacak. Kıdem tazminatı ayrı bir konu, çalışanın kıdem tazminatı tamamen ayrı bir konu.

10- SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Çalışanın maaşından yapılan kesintiler, işverenin katkısı ve devlet katkısı çalışana ait tamamlayıcı emeklilik hesabında birikecek. Birikimler emeklilik şirketleri tarafından değerlenecek. Değerlenecek yatırım araçlarına devlet ve çalışan karar verecek. Çalışan emeklilik için gerekli şartlar ve koşulları yerine getirdiğinde hem devletin sunduğu sosyal güvenlik sisteminden emekli maaşı alacak hem de tamamlayıcı emeklilik sisteminden ikinci bir emekli maaşı alacak.

11- EMEKLİLİK YAŞINDA DEĞİŞİKLİK OLACAK MI?

Bugün için otomatik katılım sisteminden 56 yaşında emekli olunabiliyor. Sisteme geçildiğinde devletten emeklilik yaşı ile tamamlayıcı emeklilikten emeklilik yaşı eşitlenebilir.

12- TAMAMLAYICI EMEKLİLİK NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2024 yılının ikinci yarısında uygulama geçilmesi planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x