CHP, ‘Örselenmiş Kadın Sendromu’ tanımının TCK’ya eklenmesi için kanun teklifi verdi

CHP Grup Başkanvekili Burcu Köksal, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü öncesinde “Örselenmiş Kadın Sendromu” tanımının Türk Ceza Yasası’na eklenmesi için kanun teklifi verdi. Teklifte; sistematik biçimde şiddete maruz kalan ve bu sendromu yaşayan kadınlara, şiddet uygulayanlara karşı işledikleri suçların meşru müdafaa kapsamında değerlendirilerek ceza verilmemesi öngörüldü.

CHP Grup Başkanvekili Burcu Köksal, ‘Örselenmiş Kadın Sendromu’ tanımının Türk Ceza Kanunu’na eklenerek sistematik şiddete maruz kalan kadınlara, şiddeti uygulayanlara karşı işledikleri suçların meşru müdafaa kapsamında değerlendirilerek ceza verilmemesini öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. Köksal, teklifle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Kadına yönelik şiddetin artarak sürdüğü bir dönemde şiddetin önlenmesi amacı ile gerekli düzenlemelerin yapılması ivedilik gerektiren bir konudur. 25 Kasım Kadına Yönelik Uluslararası Şiddet ile Mücadele Günü’nde ülkemizde artan şiddet olayları sebebi ile uluslararası arenada da şiddetin en yaygın olduğu ülke sıralamalarında ne yazık ki en üst sıralardayız. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması ve 6284’ün uygulanmaması gibi durumların yanı sıra cezaların caydırıcılığı yeterli olmamakla birlikte, şiddet artışını da tetiklemektedir.

“ÖRSELENMİŞ KADIN SENDROMU TANIMI TCK’YA GİRMELİ”

Şiddet olaylarındaki artışla, fiziksel ve psikolojik şiddet esnasında kendini korumaya çalışan kadınların şiddetten kaçma veya kurtulma çabaları da suç unsuru olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda sürekli sistematik olarak şiddete maruz kalan kadınların bu şiddeti uygulayanlara karşı işledikleri suçlar meşru müdafaa hükmü kapsamında değerlendirilmelidir. Örselenmiş kadın sendromunda o an saldırı bitmiş bile olsa geçmişten gelen ve devam edecek olan düzenli ve sistematik bir şiddet söz konusudur. Kadının psikolojik durumunun belirlenmesi ve adli tıp raporlarıyla örselenmiş kadın sendromu tespit edilir.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDET ESNASINDA MEŞRU MÜDAFAA SUÇ SAYILMAYACAK”

Örselenmiş kadın sendromu sürekli fiziksel, duygusal ve cinsel şiddet gören kadınların psikolojik durumlarını anlatan bir kavramdır. Mağdurlar sürekli şiddete maruz kalma hatta öldürülme ihtimali ile yaşıyor. Sürekli olarak sistematik şiddete maruz kalan kadınların bu şiddete karşı kendilerini savunmak için işlemiş oldukları suçlar hakkında Türk Ceza Kanunu’nda meşru müdafaanın geniş yorumlanması gerekir. Kanun teklifimiz, Türk Ceza Kanunu’na örselenmiş kadın sendromu tanımını 6.maddeye ekleyerek ve bu sendromu yaşadığı tespit edilerek kadınların maruz kaldıkları şiddet karşısında işlemiş oldukları suçların TCK’nın 25. maddesi olan meşru müdafaa ve zorunluluk hali kapsamında değerlendirilmesini, şiddet altındayken suç unsuru teşkil eden savunma için ceza almamalarını sağlayacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x