Dünya Atatürk restini konuşuyor

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bu akşam oynanması planlanan Fenerbahçe-Galatasaray Süper Kupa finalinin iptal edilmesi dünya basınına da yansıdı.

THE SUN: SÜPER KUPA FİNALİ İPTAL EDİLDİ

Galatasaray ve Fenerbahçe arasındaki Türkiye Süper Kupası finali ‘takımların oynamayı reddetmesi nedeniyle son dakikada iptal edildi” başlığıyla yayınladı. Haberde Atatürk pankartları ve tişörtlerinin yasaklanmasının ardından her iki takımın da sahaya çıkmayı reddettiği belirtilirken, oyuncuların anlaşmazlık nedeniyle otellerinden çıkmadıkları da eklendi.

DAILYMAIL: TÜRKİYE’NİN KURUCUSUNUN PANKARTI YASAKLANDI

DailyMail ise haberi “Suudi Arabistan, Türkiye’nin kurucusunun pankartlarını yasakladı” başlığıyla paylaştı. Haberde, Fenerbahçe ve Galatasaraylı oyuncuların otellerinden çıkmayı reddettiği ancak taraftarların stadyumda kaldığı belirtildi. Maçın, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümüne denk geldiğinin vurgulandığı haberde, Suudi yetkililerle anlaşılamadığı aktarıldı.

MIRROR: ATATÜRK’Ü ANLAMALARINA İZİN VERİLMEDİ

Mirror gazetesi, haberinde Fenerbahçe ve Galatasaray’ın Atatürk’ü anmasına izin verilmediği belirtildi. Haberde, “Türkiye Futbol Federasyonu ile Suudi yetkililer arasında yapılan anlaşmanın ardından maç Riyad’daki Al-Awwal Park Stadyumunda oynanacaktı. Ancak maçın başlamasına saatler kala Suudiler, iki tarafın da ısınma hareketleri sırasında modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün yer aldığı tişörtleri giymelerini yasakladı” ifadeleri kullanıldı.

REUTERS

Reuters da Riyad’daki Türkiye Süper Kupa finalinin tartışmalar nedeniyle iptal edildiğini yazdı. Krizin İstiklal Marşı’nın okunmasının ve Atatürk pankartlarının reddedilmesi nedeniyle çıktığı belirtti.

THE ATHLETIC

The Athletıc sitesi ise “Galatasaray-Fenerbahçe arasındaki Türkiye Süper Kupası finali, Suudi Arabistan’da çıkan tartışmanın ardından iptal edildi.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x