Her Erkek Bu Numarayı Yapıyor! Ev İşi Yapmamak İçin Beceriksizlik Numarası Yapan Bir Kocayla Nasıl Başa Çıkılır?

Bir partnerin beceriksizlik taktiği kullanması, aranızdaki bağ üzerinde uzun vadeli olumsuz etkiler yaratabilir.

Bir partner yetersiz numarası yapıyorsa, bunun ilişkinizi nasıl etkilediği konusunda net olun ve sınırlar koyun.

Stratejik yetersizlik olarak da bilinen silahlı beceriksizlik, belirli görev veya sorumluluklardan kaçınmak için kasıtlı olarak beceriksizlik numarası yapmayı ifade eder.

Bu strateji bazen ilişkilerdeki kişiler tarafından belirli ev işlerinden, ev işlerinden veya ebeveynlik görevlerinden kaçınmak için kullanılır. Sürekli olarak beceriksizmiş gibi davranarak, stratejik olarak partnerlerini kendilerine görev devretmeyi bırakmaya zorlarlar, böylece görevi partnerlerine bırakırlar ve ev içi işlerde orantısız bir bölünme yaratırlar.

Bu çileyi yaşayan pek çok kişi, ev işi veya ev işlerinin kendileri ve partnerleri arasındaki paylaşımının eşit olmadığını hissederek terapiye gelir. Şöyle şeyler söyleyebilirler:

“Partnerimden ev işleriyle ilgili daha fazla yardım istemek istiyorum ama her zaman bunu nasıl yapacağımı açıklamak zorunda kalıyorum ya da sadece kendim yapıyorum.”

“Partnerim ev işlerine yardım ettiğinde bile, onlar bunu yaparken genellikle ben de onların omuzlarının üzerinden bakmak zorunda kalıyorum. Eğer bunu yapmazsam muhtemelen ev işlerini kendim yeniden yapmak zorunda kalacağım.”

“Partnerimin temel ev işlerini yapma yetenekleri konusunda yalan söylediğini hissediyorum ama bu konuda ne yapacağımdan emin değilim.”

Bir araştırma, COVID-19 ve uzaktan çalışmanın yükselişinden bu yana, iş ile ev işi arasındaki sınırların giderek bulanıklaştığını ve kadınların genellikle ev işlerinin yükünü omuzlamak zorunda kaldıklarını ortaya çıkardı. Bu yük, silah haline getirilmiş beceriksizliği kullanan bir ortağa sahip olunması durumunda daha da kötüleşebilir.

Örneğin bir kadın ev işlerinden bunalmış olabilir ve eşinden devreye girip akşam yemeği hazırlamasını isteyebilir. Partneri stratejik beceriksizliğini kullanarak şöyle diyebilir: “Geçen haftaki akşam yemeğini nasıl berbat ettiğimi hatırlıyor musun? Muhtemelen bunu yapsan daha iyi olur.”

Bu, ona mevcut sorumluluk listesine ek olarak fazladan bir görev bırakıyor.

Beceriksizliğin silah haline getirilmesi, geçici olarak sorumluluktan kaçmanın iyi huylu ve kullanışlı bir yolu gibi görünse de, bağınız üzerindeki uzun vadeli olumsuz etkileri hafife alınamaz. İşte yararsız etkilerinden ikisi.

1. Ölü Bir Yatak Odasına Yol Açabilir

Cinsel Davranış Arşivi’nde 2022’de yayınlanan bir araştırma, ev işlerine eşit katkıda bulunmayan erkek partnerleri olan kadınların, partnerlerine karşı daha düşük cinsel istek ifade ettiğini ortaya çıkardı.

Ev işlerinden kaçınmak için yetersizlik görüntüsü yaratan bir partnerle birlikte olmak, bireyin ilişkilerinde bir partnerden çok ebeveyn gibi hissetmesine neden olabilir.

İki kişi yalnızca biri diğerinin ihtiyaçlarını karşılamaktan sorumlu olduğu için bir arada kaldığında istekler, arzular ve fanteziler hakkındaki konuşmalar sıklıkla unutulur. Partnerinin kendisiyle ilgilenmesine ihtiyaç duyan birinin neden kendisini çekici bulmadığını hayal etmek zor değil.

Bu şekilde, bir ilişkinin cinsel yaşamı sıklıkla partnerin silah haline getirilmiş beceriksizliğinin ilk kurbanı olur.

2. İlişkinizi Rutin Hale Getirebilir

Erkek partnerler bazen yemek pişirme, temizlik, alışveriş veya çocuk bakımı gibi kalıplaşmış olarak kadınsı kabul edilen ev işlerinden kaçınmak için beceriksizliği silah haline getirebilirler. Benzer şekilde, kadın partnerler de tamir, kaldırma, kürek çekme ve boyama gibi kalıplaşmış erkeksi ev işlerinden kaçınmak için aynısını yapabilir.

2016 yılında yapılan bir araştırma, partnerlerin ilişkilerinde orantısız ev içi işbölümüyle karşı karşıya kaldıklarında stres , endişe veya yetersizlik duyguları yaşayabileceklerini ortaya çıkardı. Kalıplaşmış cinsiyetçi ev işlerinin sorumluluğunu eşinize devretmek için stratejik beceriksizliğinizi kullanarak, onda aşırı stres, hayal kırıklığı veya bitkinlik duygularına neden oluyor olabilirsiniz.

Cinsiyetçi emek senaryosuna bağlı kalmak ilişkinize başka şekillerde zarar verebilir. Örneğin, belirli nitelikteki görevlerin yerine getirilmesi, bütünsel bireysel büyümeyi engelleyebilir. Çocuklarınıza basmakalıp cinsiyet rollerini pekiştirmek zorunda kalabilirsiniz .

Son olarak, aynı işi tekrar tekrar yapmak, her türlü ilişkinin sağlığını besleyen yenilik ve deneyim ruhunu yavaş yavaş yok edebilir. Sizden bekleneni yapmak önemli olsa da, mesaiyi nasıl sürdüreceğinizi öğrenmek veya partnerinize en sevdiğiniz yemeği nasıl pişireceğini öğretmek, ilişkinize ek bir tatmin katmanı katabilir.

Beceriksizlik numarası yapan bir partnerle nasıl başa çıkılır?

Eşiniz sürekli olarak size yapamayacağını iddia ettiği işleri bırakıyorsa, ev içi işbölümü konusunda onunla sağlıklı bir sohbete nasıl başlayabileceğinize dair bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz:

Açık ol. Partnerinize, sahte beceriksizliğinin sizi veya ilişkinizi nasıl etkilediğine dair somut örnekler verin ve size nasıl hissettirdiğini açıklayın. Bu örnekler partnerinizin davranışlarının sizi veya ilişkinizi nasıl olumsuz etkileyebileceğini daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır.

Partnerinizi suçlamaktan kaçının. Yargılamak, pasif-agresif olmak veya partnerinizin karakterine saldırmak yerine partnerinizin davranışına odaklanmaya çalışın. Suçu partnerinize yüklemek, onun silaha dönüştürülmüş beceriksizlik kullanımını arttırabilir.

Sınırları belirle. Partnerinizin yapmacık beceriksizliğinin nasıl gerginliğe yol açtığını gösterdikten sonra, evdeki sorumlulukların paylaşımına ilişkin sınırları ve beklentileri tartışmaya ve oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Tutarlı ol. Her ikiniz de bu sınırlar ve beklentiler üzerinde hemfikir olduğunuzda, yetersiz numarası yapmaya devam etmenin sonuçlarını açıklarken net olun. Stresten veya yüzleşmeden kaçınmak için partnerinizi memnun etme arzusuna teslim olmayın; Üzerinde anlaşmaya varılan sınırların ve eşitsiz iş dağılımının sonuçlarının uygulanmasında tutarlı olun.

Çözüm

Sınırları belirlemek ve ev içi emeğin dağılımına ilişkin açık görüşmelerde bulunmak, sağlıklı ve işlevsel bir ilişkinin sürdürülmesi açısından önemlidir. Eğer bu çok göz korkutucu görünüyorsa, bir çift terapisti veya danışmanına ulaşmak da sizin ve eşinizin yoluna devam etmesine yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x