Kokuları çok güzel ama zehirli! Özellikle evcil hayvanlar risk altında

CİDDİ SAĞLIK PROBLEMLERİNE YOL AÇABİLİR

Ev içinde kullandığımız kokular burnumuza hoş gelse de can dostlarımız olan evcil hayvanlar için büyük bir risk oluşturabiliyor. Özellikle yapay kokular ve uçucu yağların aslında evcil dostlarımızın sağlığına zarar verebildiği yapılan araştırmalarla ortaya konmuş durumda. Birçok evcil hayvan sahibinin bu riskli durumun pek de farkında olmadığına dikkat çeken Veteriner Hekim Burcu Çevreli, özellikle kedi ve köpeklerde kokuların yol açabileceği ciddi sağlık sorunları hakkında önemli bilgiler paylaştı.

KOKU VE PARFÜM ARASINDA FARK VAR

Koku ve parfüm arasında bir fark olduğunu hatırlatan Veteriner Hekim Burcu Çevreli, parfümün temel işlevinin hoş bir koku vermek olduğunu söyledi ve “Köpekler, insanlardan yaklaşık 10 bin kat daha iyi koku alabiliyor ve kokulara karşı oldukça duyarlı olabiliyor” diye konuştu.

KANSEROJEN İLAN EDİLDİLER

Yapay kokuların hem hayvanlar hem de insanlar için tehlikeli olduğunu hatırlatan Çevreli, şu bilgileri paylaştı: “Fitalatlar, yapay kokularda bulunan en yaygın toksik kimyasallardandır ve hem köpekler hem de insanlar için en tehlikeli bileşenlerden biridir. Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı tarafından da resmi olarak kanserojen ilan edildiler. Amaçları kokularda kullanılan bileşenleri birbirine bağlamaktır ancak sonuç olarak köpeğinizin endokrin sistemine zarar verebilir. Yapay kokular ayrıca etanol, benzil asetat, benzil alkol ve linalool gibi diğer toksik kimyasalları da içerebilir.”

KEDİLERDE UÇUCU YAĞ ZEHİRLENMESİ TEHLİKESİ

“Bazı kokular köpeklerin merkezi sinir sistemini etkileyebiliyor” diyen Veteriner Hekim Burcu Çevreli, kedilerde uçucu yağ zehirlenmesi belirtilerine de dikkat çekti. Veteriner Hekim Çevreli, bu belirtileri gözlerini veya ağzını patilemek, dudaklarında, dilinde veya derisinde kızarıklık, kusma, zayıflık, nefes almada zorluk, kas titremeleri, salya akması, denge kaybı, sulu burun ve gözler olarak sıraladı.

CAN DOSTLARIMIZ İÇİN HANGİ KOKULARI SEÇMELİYİZ?

Veteriner Hekim Burcu Çevreli, kaçınılması gereken zehirli kokuların ve esansiyel yağları çay ağacı, karanfil, narenciye, tarçın, ylang ylang, çam, okaliptüs ve kış yeşili olarak sıraladı. Çevreli, köpekler ve kediler için toksik olmayan kokular ile evcil hayvanlar için güvenli esansiyel yağların ise mür, buhur, papatya, nane, lavanta, zencefil ve biberiye olduğunu hatırlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x